Anasayfa » Türkiye’de bir ilk! Akkuyu Nükleer Santrali Açılışı yapıldı! Bize faydası ne olacak?

Türkiye’de bir ilk! Akkuyu Nükleer Santrali Açılışı yapıldı! Bize faydası ne olacak?

İnşaatına 2018 yılında başlanılan Akkuyu Nükleer Santral için bugün iki lider video konferans ile görüşerek açılışını gerçekleştirdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke tv’de çıktığı canlı yayında fenalaştı ardından yayına ara verildi. Bu durumun ardından tekrar yayına döndü ve seyircilerden özür diledi. Yoğun programdan dolayı Mide üşütmesi yaşadığını dile getirerek seyircilerden özür dilemişti.

Ardından ertesi gün ise Erdoğan kalp krizi geçirdiği söylentileri ile hastaneye kaldırıldığı sosyal medyada dolaştı. Daha sonra yapılan açıklamalarda bu haberlerin asılsız olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık durumu iyi olduğu açıklandı. Fakat bugün Nükleer santralinde açılışı yapması bekleniyordu fakat rahatsızlığı nedeniyle video konferans ile açılışı gerçekleştirdi.

Akkuyu Nükleer Santrali Özellikleri Nelerdir?

Mersinde 2018 yılında rusya ile birlikte çalışmalara başlandı ve bu sene ise ilk nükleer yakıt verilecek. Böylece Türkiye de Nükleer Santrali olan ülkelerden biri olmayı başardı. Santralin 2028 yılına kadar tüm Santrallerin hayata geçmesi bekleniyor. Erdoğan;“Santralin tüm üniteleri 2028’e kadar hizmete girecektir. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u tek başına bu santral tarafından karşılanacaktır. diyerek hakkında bilgi verdi.

Santralin yıllık 1,5 Milyar Dolar katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca Türkiye’nin yıllık enerji ihtiyacını yüzde 10’luk kısmını karşılayacağı açıklandı. Rusya devlet başkanı Putin ise şu sözleri kullandı;Sayın Erdoğan, projenin başında görüşmelerimizde bu projeyi 100. yılınıza, 2023’e yetiştirmek istediğinizi söylemiştiniz. Ben size, “bu dev bir proje, belki yetişmez, demiştim. Ama siz güçlü iradenizle bunu başardınız. Tebrik ediyorum.” diyerek tebriklerini iletti. Santralin tam olarak 2028 yılına kadar kullanılması hedeflemekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir