Anasayfa » Türkiye ve İsveç, İsveç’in NATO Üyeliği Konusunda Mutabakata Vardı

Türkiye ve İsveç, İsveç’in NATO Üyeliği Konusunda Mutabakata Vardı

İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye ile yapılan görüşmeler sonucunda mutabakata varıldı. Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edeceği ve onaylanması için yakın işbirliği içinde olacağı bildirildi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye ile ortak bir karara varıldığını belirtti.

Stoltenberg, “Sayın Erdoğan, İsveç’in üyeliği konusunda kararını verdi. Bu bizim ortak açıklamamızda da yer alıyor. Türkiye ve İsveç’in endişelerini göz önünde bulundurarak ortak bir yol bulduk” dedi. Görüşmelerin bir müzakere olmadığını vurgulayan Stoltenberg, İsveç’in NATO’ya katılım sürecinin, yapılması gereken kanun değişikliklerinin hayata geçirilmesi ve Madrid’deki taahhütlerin yerine getirilmesiyle ilgili olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması için kararı Meclis’e götüreceğini söyleyen Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç’in katılım protokolünü TBMM’ye sunmaya karar verdiğini de aktardı. Bu mutabakatın, daha önce üzerinde anlaşılan unsurların hayata geçirilmesiyle ilgili olduğunu belirtti.

İsveç neden NATO’ya girmek istiyor? İsveç’in NATO’ya girmek istemesinin sebebi ne?

İsveç’in NATO üyeliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrasında artan popülariteyle 2022 yılında başvurusunu yapmıştı. 5 Temmuz 2022 tarihinde NATO, İsveç’in ittifaka katılması için katılım protokolünü imzalamıştı. Ancak İsveç’in üyeliği henüz NATO üye ülkeleri tarafından tam olarak onaylanmış değildir.

Bu mutabakat, Türkiye ve İsveç arasında NATO üyeliği konusunda işbirliğinin güçlendiğini ve İsveç’in NATO’ya katılım sürecinin hızlanacağını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir