Anasayfa » Türk Tiyatro ve Sinemasının Değerli Kaybı: Yılmaz Gruda 93 Yaşında Aramızdan Ayrıldı

Türk Tiyatro ve Sinemasının Değerli Kaybı: Yılmaz Gruda 93 Yaşında Aramızdan Ayrıldı

Türk tiyatro, sinema ve dizi dünyasının saygın isimlerinden Yılmaz Gruda, 93 yaşında hayata veda etti. Kendisi tiyatro yönetmeni, oyuncu, şair ve oyun yazarı olarak sanat camiasında önemli bir yer edinmişti. Gruda, son dönemde sağlık sorunları yaşıyordu ve özel bir hastanede tedavi altındaydı. Ünlü sanatçı, 14 Temmuz’da 93. yaşını kutlamıştı.

Yılmaz Gruda’nın ölüm haberini, menajeri Tümay Özokur sosyal medya üzerinden duyurdu. Film-San Vakfı da aynı şekilde sosyal medya üzerinden üzüntüleri dile getirdi ve başsağlığı diledi.

Türk sineması ve tiyatrosuna büyük katkıları olan Yılmaz Gruda için, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımladı. Gruda’nın vefatı, sanat camiasını ve sevenlerini derinden üzdü.

Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmişti. Eğitim hayatını yarıda bırakarak devlet memuru olan Gruda, şiirlerini 1950’li yıllarda çeşitli dergilerde yayımlamaya başladı. Oyunculuk kariyerine Cep Tiyatrosu’nda adım atan sanatçı, Ankara Devlet Tiyatrosu’na ait Küçük Tiyatro’da da sahne almıştır. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da görev yaptı. Aralarında “Yabancı Damat”, “İşler Güçler”, ve “Kavak Yelleri” gibi dizilerin de olduğu birçok projede rol aldı.

Yılmaz Gruda, sanat hayatında pek çok ödülün sahibi olmuştur. 1999 yılında Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü, 2003 yılında Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Ödülü’nü ve 2016 yılında Altın Portakal Film Festivali’nden Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü kazanmıştır. 2018 yılında Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde Onur Ödülü’ne layık görülmüş ve 2021 yılında Harput Kısa Film Festivali’nde de Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır.

Yılmaz Gruda, Türk tiyatro ve sinemasının saygın isimlerinden biri olarak anılmaya devam edecek. Sanat camiasına olan katkıları ve başarılı kariyeri ile Türk kültür sanatına unutulmaz eserler bırakmıştır. Türk tiyatrosu ve sinemasının değerli kayıplarından biri olan Yılmaz Gruda, sevenleri ve sanat camiası tarafından her zaman özlemle anılacak. Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir