Anasayfa » Tayvan’da yaşanacak bir çatışma dünya ekonomisini çökertecek, Peki neden?

Tayvan’da yaşanacak bir çatışma dünya ekonomisini çökertecek, Peki neden?

Tayvan’ın önde gelen mikroçip üreticilerinden birinin başkanına göre, Tayvan konusunda askeri bir çatışma, önemli yarı iletkenlerin tedarik zincirindeki felç edici aksama nedeniyle küresel ekonomiyi onlarca yıl geriye götürür.
Çin’den yaklaşık 100 mil uzakta kendi kendini yöneten bir demokrasi olan Tayvan, akıllı telefonlardan modern arabalara, yapay zekadan savaş uçaklarına kadar her teknolojinin içindeki beyinler gibi dünyanın en gelişmiş mikroçiplerini yapıyor.
Çin, Tayvan’ın kendi bölgesi olduğunu iddia ediyor ve adanın kontrolünü ele geçirmek için güç kullanmaya hazır olacağını söyledi, ancak bunu yapmak için herhangi bir zaman çizelgesi belirlemedi. Resmi olarak ABD, çatışmayı caydırıyor ancak tarafsız bir duruş sergiliyor, ancak Başkan Joe Biden defalarca Tayvan’ı savunmak için devreye gireceğini önerdi.


Tayvanlı çip üreticisi Macronix’in kurucusu ve CEO’su Miin Wu, endüstri askeri çatışma nedeniyle kesintiye uğrarsa, bunun küresel ekonomi üzerindeki etkisinin “çok büyük” olacağını söyledi.
Pazartesi günü şirketin Tayvan’ın kuzeybatısındaki Hsinchu Bilim Parkı’ndaki teşhir salonunda NBC News’e verdiği demeçte, “Bence en az 20 yıl geride kalacaksınız” dedi.

Boston Consulting Group’un 2021 tarihli bir raporuna göre ada, dünyadaki yarı iletkenlerin %60’ını ve en gelişmiş olanların yaklaşık %93’ünü üreten bir mikroçip üretim yatağı. ABD, Güney Kore ve Çin de yarı iletken üretiyor, ancak geçen yıl yaklaşık 600 milyar dolar değerinde olan pazara Tayvan hakim.
Bu teknolojik harikalar, “gofret” adı verilen ince silikon dilimleri üzerine kazınmış, nanometre cinsinden ölçülen küçük desenlerden oluşur.
75 yaşındaki Wu, Intel’de üst düzey yöneticilik de dahil olmak üzere Silikon Vadisi’nde on yıldan fazla çalışarak şirketini kurduğu 1989’da Tayvan’ın çip endüstrisinin kurulmasında önemli bir rol oynadı. Yanında 40 kadar üst düzey Tayvanlı mühendisi getirdi.
Macronix kampüsü, çalışanların iş ile tesis içi spor salonu, paten kayma alanı ve büyük bir park arasında gidip geldiği bir Silikon Vadisi havasına sahiptir. Şirketin teşhir salonundaki ekranlar, çiplerin nasıl yapıldığını açıklıyor ve Fitbits ve Nintendo oyun konsollarından arabalara ve tıbbi ekipmanlara kadar kullanıldıkları ürünleri sergiliyor.
Wu, “Yapmak istediğim tek şeyin ABD standardına dayalı bir teknoloji geliştirmek ve ardından yukarı çıkmak olduğunu düşündüm” dedi.


Yarı iletkenlerin dünyanın en önemli endüstrilerinden biri haline geleceğini ve şu anda gezegenin en büyük iki ekonomisi olan ABD ile Çin arasındaki sarmal gerilimlerin merkezinde yer alan bir sektör haline geleceğini asla tahmin etmediğini söyledi.
İki ülke arasındaki ilişkiler, ticaret, insan hakları ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının yanı sıra ABD’nin hükümetini resmi olarak tanımadığı ancak tanıdığı Tayvan’ın da dahil olduğu bir dizi sorunla ilgili anlaşmazlıkların ortaya çıkması nedeniyle son yıllarda düşük seviyedeydi. kanunen savunma silahları sağlamakla yükümlüdür.
Tayvan’ın yarı iletken endüstrisi, Çin’den gelen artan tehditler karşısında ABD’ye ve diğer destekçilere adanın güvenliğini artırmak için ek teşvik sağlayan bir “silikon kalkan” olarak tanımlanıyor.
Çin Halk Cumhuriyeti, bir iç savaşın ardından 1949’da kurulduğundan beri, iktidardaki Komünist Partisi, mağlup Milliyetçi güçlerin rakip bir hükümet kurduğu ada üzerinde egemenlik iddiasında bulunuyor.
Selefleri gibi, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de Çin’in Tayvan ile “barışçıl birleşme” istediğini ancak güç kullanımını göz ardı etmediğini söyledi.
ABD’nin, Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda nasıl tepki vereceği konusunda uzun süredir devam eden bir “stratejik belirsizlik” politikası var; buradaki fikir, Pekin’i işgalden caydırmak ve Taipei’yi bağımsızlık ilan etmek gibi askeri bir tepkiye yol açabilecek bir şey yapmaktan caydırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir