Anasayfa » Staj ve Çıraklık Mağdurlarının sorunu Meclis’e taşındı

Staj ve Çıraklık Mağdurlarının sorunu Meclis’e taşındı

CHP Kocaeli Milletvekili Harun Yıldızlı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ilk soru önergesini verdi. Önerge, staj ve çıraklık dönemlerinde yapılan sigortaların emeklilik hakkı kazanmayı engellediği iddiasıyla ilgiliydi. Yıldızlı, bu durumdan etkilenen ve kamuoyunda “staj ve çıraklık mağduru” olarak bilinen vatandaşlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yanıtlanması talebiyle yazılı soru önergesi sundu.

Yıldızlı, soru önergesiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bu durum, birçok vatandaşımızın emeklilik hesaplamalarında adaletsizlik yaşamasına neden olmaktadır. Çıraklar ve işletmelerde staj yapan öğrenciler, sigorta girişi yapılmakla birlikte, çıraklık ve staj dönemi boyunca sadece iş kazaları, meslek hastalıkları ve hastalık sigortaları primlerini ödemektedir. Tahminlere göre, bu durumdan etkilenen bir milyonun üzerinde vatandaşımız mağdur durumdadır.”

Harun Yıldızlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a şu soruları yöneltti:

1- Aday çırak, çıraklık ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin çıraklık, kursiyerlik, ve staj başlangıç tarihlerinin uzun vadeli sigorta kollarında hizmet ve sigorta başlangıcı sayılması yönünde Bakanlığınızca bir çalışmanız var mıdır?

2- Staj başlangıç tarihinin emekliliğe esas yaşlılık sigortasının başlangıcı olarak sayılmamasının önündeki engelleri kaldırmak ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek yönünde bir çalışmanız var mıdır?

3- Milyonlarca staj ve çıraklık mağduru vatandaşımızın haklı talepleri noktasında kamuoyunu bilgilendirmeye ve söz konusu mağduriyetleri gidermeye yönelik kapsamlı bir planlama açıklaması yapmayı düşünüyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir