Anasayfa » Staj ve çıraklık mağdurları için Meclis’e kanun teklifi sunuldu

Staj ve çıraklık mağdurları için Meclis’e kanun teklifi sunuldu

CHP’li Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Öğrenci Çırakların Emeklilik Hesaplamalarını İçeren Kanun Teklifi Sundu.

Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) öğrenci çırakların emeklilik hesaplamalarını düzenleyen bir kanun teklifi sundu. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik öneren milletvekili, çırak ve stajyer olarak çalışan öğrencilerin emeklilik hesaplamalarında dikkate alınmasını amaçlıyor.

Dr. Şevkin, öğrencilerin mesleki eğitime teşvik edilmesinin yanı sıra, çıraklık veya staj dönemlerinde geçen çalışma sürelerinin emeklilik hesaplamalarında göz önüne alınmasıyla ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesini hedeflediklerini belirtti. Mevcut durumda çıraklık veya staj sürelerinin emeklilik hesaplamalarında dikkate alınmadığını vurgulayan Şevkin, özellikle bu sürelerin sigortalılık başlangıcı ve prim gün sayılarına etkisi olmaksızın değerlendirildiğine dikkat çekti.

Dr. Şevkin’in kanun teklifi, öğrencilerin mesleki eğitime teşvik edilmesinin yanı sıra, çıraklık veya staj dönemlerinde geçen çalışma sürelerinin emeklilik hesaplamalarında göz önüne alınmasıyla ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesini hedefliyor. Mevcut durumda çıraklık veya staj sürelerinin emeklilik hesaplamalarında dikkate alınmadığını vurgulayan Şevkin, özellikle bu sürelerin sigortalılık başlangıcı ve prim gün sayılarına etkisi olmaksızın değerlendirildiğine dikkat çekti.

Kanun teklifi, öğrencilerin Türkiye’nin mesleki eğitim ihtiyacına özendirilmesi amacıyla önem taşıdığı gibi, çırak ve stajyer öğrencilerin uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmalarını sağlayarak sosyal güvenliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Kanun teklifi şu maddeleri içeriyor:

MADDE 1: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41’inci maddesine çıraklık ve staj sürelerini içeren bir bent eklenmiştir.

MADDE 2: Bu Kanun, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanlığı yürütür.

Kanun teklifiyle ilgili gelişmeler, TBMM’de yapılan görüşmeler sonucunda netlik kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir