Anasayfa » Staj ve çıraklık mağdurları, eski bakanın isteğini yapabilir mi?

Staj ve çıraklık mağdurları, eski bakanın isteğini yapabilir mi?

Staj ve çıraklık mağdurları, EYT sorunun çözülmesinden sonra kendi sorunlarının da çözülmesi için uzun süredir mücadele vermektedir. “Staj ve Çıraklık Mağdurları” olarak adlandırılan birçok kişi, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesine dahil edilme talebiyle beklemektedir.

Buzdağıhaber‘in haberine göre Staj ve çıraklık dönemlerinde geçirilen sürelerin emeklilik prim gün sayısına dahil edilmemesi ve bu sürelerin emeklilik hakkını etkilemesi, staj ve çıraklık mağdurlarının temel sorunlarından biridir. Bu durum, stajyerlerin ve çırakların gelecekteki emeklilik haklarını olumsuz etkilemektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Vedat Bilgin, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusunda önceden yaptığı açıklamada, “Staj mağdurları” ifadesinin doğru bir tanım olmadığını ve prim ödenmeden emekli olunamayacağını vurgulamıştır. Bakan Bilgin, bu konuda şu değerlendirmeyi yapmıştır: “Staj mağduru diye bir kavram doğru değil. Primini yatırmamış kişiler primini yatırmadan emekli olabilir mi, patronları kim? Kendi adlarına sigorta primi yatıracak olanları bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. İşverenlerinizle konuşun, staj için gelen çocuklar için prim öderseniz staja alır mısınız? Staj bir eğitimdir, bu durumu siz de yaşamışsınızdır. Kavramları doğru kullanalım.”

Bakan Bilgin, stajın bir eğitim süreci olduğunu ve stajyerlerin prim ödemesinin beklenmediğini belirtmiştir. Prim yatırılmadan emekli olmanın mümkün olmadığını ifade ederek, staj mağdurları olarak adlandırılan kişilerin primlerini yatırmaları gerektiğini vurgulamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir