Anasayfa » Staj ve Çıraklık mağdurları ailesi büyüyor

Staj ve Çıraklık mağdurları ailesi büyüyor

Bilecik Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği, 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleşen genel kurulda, kurucu başkan Ömer Ayıran, 3 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi.

Toplantı sonrasında konuşan Bilecik Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ömer Ayıran, “Stajyer ve çıraklar olarak, işlerimizde çalıştırılıp sonra ‘sen hala stajer/öğrencisin’ denilerek haklarımızın verilmediği bu adaletsizliğin son bulmasını istiyoruz. Tüm mesleklerin temeli stajyerler ve çıraklardır. Eğer temeli sağlam tutmazsak, meslekler ölür. Ülkemizin geleceğini güvence altına almak için stajyer ve çıraklara sahip çıkalım. Staj ve çıraklık süreci, SSK başlangıcı olarak kabul edilsin” dedi.

“Staj sigortası mağduriyeti, meslek liselerinin son sınıflarında sanayide aktif olarak çalıştırılan ve işyerlerinde çırak olarak görev yapan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmının ödenmesi nedeniyle emeklilik dönemini 17 yıl geciktiren önemli bir sorundur. Verilen haklar sadece belirli bir kesimi kapsamaktadır ve bu haklar anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Eksik verilen sigorta haklarımızın tam olarak yerine getirilmesini istiyoruz. E-Devlet sisteminde, ilk işe giriş tarihlerimizin belirlendiği gün, sigorta başlangıcımızın o tarih olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Bu yanıltıcı ve hatalı uygulama bir an önce son bulmalıdır. Staj ve çıraklık mağdurları olarak haklıyız ve derneğimiz, emeğimizin ve iş gücümüzün karşılığını almak için mücadelemizi sonuna kadar sürdürecektir. Staj giriş tarihimizin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesi için mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

One thought on “Staj ve Çıraklık mağdurları ailesi büyüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir