Anasayfa » Otomobil fiyatları ile ilgili bakanlık harekete geçti

Otomobil fiyatları ile ilgili bakanlık harekete geçti

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv sektöründeki arz talep ve fiyat dengesi eleştirileri üzerine harekete geçti ve sektör temsilcileriyle bir toplantı düzenleyecek.

Toplantıda yetkili bayiler, distribütörler ve ikinci el araç ticareti yapan temsilciler yer alacak. Bu toplantıyla birlikte otomotiv sektörü genel olarak incelenecek ve tüm paydaşlar bir araya gelerek konuyu ele alacaklar.

Otomobil satışlarına yönelik denetimler ise devam etmektedir. Denetimler üç başlık altında gerçekleştirilmektedir. Satış kısıtlamalarıyla ilgili olarak 6 ay 6 bin kilometrelik sınırlamaya uymayanlara 35 milyon 110 bin lira idari para cezası uygulanmıştır. Stokçuluk yapan satıcılar da en üst sınırdan cezalandırılmaya devam edilmektedir. Haksız Fiyat Denetleme Kurulu, stokçuluk yapan yetkili bayilere 8 milyon 292 bin lira idari para cezası vermiştir.

Sıfır otomobil satışlarında aksesuar zorunluluğu da önemli bir konudur. Bazı bayilerin aksesuarı zorunlu tutarak fahiş fiyatlarla satış yapmalarına yönelik denetimler gerçekleştirilmiştir. İlgili bayilere 17 milyon 834 bin lira ceza kesilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir