Anasayfa » Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddeleri iptal edildi

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddeleri iptal edildi

Yüksek Mahkeme, aday öğretmenlik ve meslekte kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esasları düzenleyen hükümleri iptal etti. Karara göre, aday öğretmenlerin Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu mesleğe atanması ve aday öğretmenlik sürecine ilişkin usul esaslar ile öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarındaki ilerlemeye ilişkin düzenlemelerin yer aldığı bazı hükümler iptal edildi. Bu iptal edilen hükümler arasında, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na mazeretsiz olarak katılmayanların ve program sonunda başarısız olanların atanamayacağına dair kurallar da yer alıyor.

Bazı maddelerin iptaline karar verildi

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapılan düzenlemeleri iptal etmek için başvuruda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başvurusunu değerlendiren Genel Kurul, bazı hükümlerin iptaline karar verdi. Ancak bazı hükümlerin iptal istemini reddetti.
İptal edilen hükümler arasında, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Adaylık Değerlendirme Komisyonunun oluşumuyla ilgili düzenlemeler ile aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesine ilişkin hükümler de bulunuyor. Ayrıca, uzman öğretmenlik için mesleki gelişim alanlarında asgari çalışmaları tamamlamış olanlar ile başöğretmenlik için mesleki gelişim alanlarında çalışmaları tamamlayanlar için öngörülen ifadelerin de iptaline karar verildi.
Anayasa Mahkemesi’nin kararının gerekçesi henüz yazılmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir