Anasayfa » Norveç’te devasa bir maden keşfedildi, tüm dünyaya 100 yıl yetecek

Norveç’te devasa bir maden keşfedildi, tüm dünyaya 100 yıl yetecek

Norveç’te keşfedilen devasa fosfat kayası yatağı, madencilik şirketine göre küresel batarya ve güneş paneli talebini gelecek 100 yıl boyunca karşılayacak kadar mineral içeriyor. Norge Mining, yatağın yanı sıra diğer stratejik maden yataklarının ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının da bulunabileceğini belirtiyor. Fosfat kayası, fosforun önemli bir bileşeni olan yeşil teknolojilerin geliştirilmesinde kilit bir role sahip. Bu keşif, Avrupa Birliği’nin kritik hammaddelerin yüksek tedarik riski taşıdığı uyarılarına yanıt niteliği taşıyor.

Dünya genelinde fosfor tüketiminin yılda yaklaşık 50 milyon ton olduğu ve fosfor arzındaki kesintilerin gezegeni “fosfor kıyametiyle” karşı karşıya bırakabileceği uyarıları yapılmıştı. Norveç’teki bu devasa yatak keşfi, fosfat kayası kıtlığına ilişkin endişeleri hafifletebilir.

Faaliyet için analizler tamamlanmayı bekliyor

Norveç Ticaret ve Endüstri Bakanı, madenin hızla faaliyete geçirilmesi planları olduğunu ve Norveç’in en sürdürülebilir maden sanayisini geliştirmenin bir yükümlülük olduğunu belirtti. Avrupa Komisyonu da bu keşfin hammadde hedeflerine ulaşma açısından harika bir haber olduğunu ifade etti.

Norge Madencilik, madenin teorik olarak gelecek yüzyıl boyunca küresel talebi karşılayabileceğini belirtiyor. Ancak yerel düzeyde tartışmalar sürerken, hükümetin madeni faaliyete geçirme kararı için analizler tamamlanmayı bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir