Anasayfa » Naci Görür’den 7.2’lik Deprem Uyarısı Geldi! Hangi Bölge İçi Riskli Dedi?

Naci Görür’den 7.2’lik Deprem Uyarısı Geldi! Hangi Bölge İçi Riskli Dedi?

Mart ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremden sonra gözler jeologlara döndü. Yıllar önce HaberTürk tv ekranlarına çıkan prf. dr. Naci Görür yayında Kahramanmaraşta biriken enerji sonucunda deprem meydana gelebileceğini açıklamıştı. Ardından 2023 Şuabt ayında Kahramanmaraş’ta 7.7 lık deprem meydana geldi. Bu deprem toplam 10 ilimizi etkilemiş ve binlerce evin yıkılmasına sebebiyet olmuştu. Yaklaşık 50 bin’e yakın vatandaşımız hayatını kaybetti.

Bu kötü olaydan sonra gündeme gelen Naci Görür yeni deprem riski olabilecek yerleri söyledi. Deprem tahminleri ile gündeme gelen Naci Görür “Erzincan-Bingöl ve Karlıova arasında 7.4 büyüklüğünde bir deprem” beklediğini açıkladı.

Bunun sebebi ise o bölgede en son yaşanan deprem 1790 larda olduğunu açıkladı. Hatırlarsak Kahramanmaraş depremi içinde yıllar önce önce biriken enerji olduğunu söyleyerek depremin olabileceğini söylemişti.

Bu sefer ise Erzincan-Bingöl ve Karlıova da biriken enerjinin yakında açığa çıkarak deprem olma ihtimali olduğunu açıkladı. Başka bir bölge ise Bingöl ile Karlıova ile Göynük arasında 7.2 şiddetinde bir deprem beklediğini açıkladı. Bu uyarılar üzerine hangi önlemler alınacak merak konusu. Türkiye deprem kuşağında olduğundan dolayı deprem riski her zaman yüksek bir ihtimal vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir