Anasayfa » Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?

Yurtiçi piyasa, Perşembe günü saat 14.00’e kadar kilitlenmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde (bir hafta vadeli repo faiz oranı) 27 ay sonra bir artırıma gitmesi bekleniyor. 22 Haziran’daki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı, ekonomi yönetiminde yapılan değişikliklerden sonra Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleştirilecek ilk toplantı olacak.

Beklenen faiz artırımıyla ilgili tahminler oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Beklentiler, %15 ile %40 arasında değişirken, ağırlıklı olarak %20 ile %25 arasında bir faiz artırımı yapılacağı yönünde bulunuyor. Uzmanlar, Ekonomi Gazetesi ile paylaştıkları tahminlerinde de politika faizinin %20-25 seviyesine çıkarılacağını öngörüyor. Ayrıca, uzmanlar faiz artırımının yanı sıra TCMB’nin sözlü ve yazılı yönlendirmelerinin de faiz kararı kadar önemli olduğunu vurguluyor ve karar metnindeki dilin tamamen değiştirileceğini öngörüyor.

Bu toplantı sonrasında genel olarak belirsizliklerin yoğun olduğu bir dönemde piyasa tepkisini tahmin etmek oldukça zor. Yurt içi piyasa, faiz artırım oranına, sözlü ve yazılı yönlendirmelere ve ileriye yönelik izlenecek para politikasıyla ilgili ipuçlarına bakarak bir dengeye oturmaya çalışacak. Yabancı ve yerli yatırımcılar, verilen mesajlarda “güven” ve “şeffaflık” arayacaklar.

Haberin devamı için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir