Anasayfa » Marmara Bölgesi İçin Uyarı: Ciddi Bir Tehlike Altındayız!

Marmara Bölgesi İçin Uyarı: Ciddi Bir Tehlike Altındayız!

Prof. Dr. Naci Görür, geçmişte Marmara Bölgesi’nde gerçekleşen depremler ve yapılan araştırmaları temel alarak olası bir Marmara depreminin büyüklüğünü tahmin etti. Görür’e göre, olası Marmara depremi minimum 7,2; maksimum 7,6 büyüklüğünde olacak. Bu durumun, daha önce yaşanan depremlerin toplamından daha fazla zarara neden olabileceği düşünülüyor.

İstanbul’un karmaşık ve mühendislik hizmeti almayan yapılarla dolu bir kent olduğunu ifade eden Görür, depremin etkilerinin İstanbul’da özellikle büyük olabileceğini vurguluyor. Ayrıca, İstanbul’da mevcut binaların büyük bir kısmının deprem tehlikesi altında olduğu ve bu binaların sayısının 100 bin civarında olabileceği belirtiliyor. Eğer bu binaların her biri 4 katlı ise içlerinde yaşayan insanların sayısı oldukça yüksek olacak ve bu durumun tehlikeli sonuçlar doğurabileceği ifade ediliyor.

Özellikle yerel ve merkezi yönetimlerin gerekli önlemleri almaması ve halkın deprem farkındalığının yetersiz olması nedeniyle İstanbul’da da üzücü olaylarla karşılaşılabileceği uyarısında bulunuluyor. Ayrıca, ABD’li bilim adamlarının yaptığı araştırmaların da Marmara Bölgesi için 30 yıl içinde (2029’ya kadar) 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem olma olasılığının yüzde 64 olduğu belirtiliyor. Bu olasılığın yüksekliği, önlem alınmaması durumunda büyük riskler taşıdığı vurgulanıyor.

Prof. Dr. Naci Görür’ün bu açıklamaları, Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul’da yaşayanları deprem konusunda daha duyarlı ve hazırlıklı olmaya teşvik etmek için önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Bu nedenle, deprem bilincinin artırılması, altyapı ve yapıların güçlendirilmesi gibi önemli adımların atılması gerekliliği bir kez daha vurgulanıyor. Ancak, deprem konusunda alınacak tedbirlerin zamanında ve etkili bir şekilde hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor, aksi takdirde olası bir Marmara depremi büyük kayıplara neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir