Anasayfa » Klimanız yok mu? İşte klimasız serinleyebileceğiniz 10 yöntem

Klimanız yok mu? İşte klimasız serinleyebileceğiniz 10 yöntem

Dünya Meteoroloji Örgütü, Temmuz ayıyla birlikte sıcaklıkların rekor seviyelere çıkabileceğini duyurdu. Uyumak için ideal olan 18 santigrat dereceye ulaşmanın yollarını araştırdık. İşte klimasız serin kalmanın 10 yolu:

Çarşaf ve yastık kılıflarınızı soğutun: Yatmadan bir veya iki saat önce çarşaf ve yastık kılıflarınızı dondurucuya koyarak buz gibi kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çoraplarınızı buzluğa koyun: Ayaklar ve ayak parmakları sıcaklık düzenlemesinde önemli rol oynar. Çoraplarınızı soğutarak ayaklarınızı serin tutabilir ve vücudun geri kalanının da soğumasını sağlayabilirsiniz.

Vantilatörden faydalanın: Enerji dostu olan bir vantilatörü stratejik bir şekilde odanıza yerleştirerek serinlemeye yardımcı olabilirsiniz. Vantilatörün önüne bir kase buzlu su koyarak daha serin bir hava akımı elde edebilirsiniz.

Islak havlu kullanın: Uykuya dalmadan önce nemli bir havlu sererek vücudunuzu serinletebilirsiniz. Altına kuru bir havlu koyarak yatağınızın süngere zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Çıplak uyumayın: Terleyen kişiler için çıplak uyumak yerine teri uzaklaştırabilen pamuklu pijama gibi nefes alabilen kıyafetler giymeniz daha iyidir.

Serinletici yatak kullanın: Standart sünger yataklar sıcaklığı tutabilir, bu yüzden serinletici bir yatak tercih etmek daha rahat bir uyku sağlayabilir. Bu yataklar ekstra hava akışına ve nefes alabilirlik özelliğine sahiptir.

Serinletici çarşaf ve yastık kullanın: Serinletici yataklar bütçenizi aşabilir, ancak serinletici özelliklere sahip çarşaf ve yastıklar kullanarak da benzer bir etki elde edebilirsiniz. Organik pamuk, keten veya bambudan yapılmış olanları tercih etmeye dikkat edin.

Güneşi engelleyin: Işık geçirmeyen karartma perdeleriyle yatak odanızın aşırı ısınmasını engelleyebilirsiniz. Bu perdeler ısıyı yansıtarak pencereden girmesini önler.

Evdeki konumu seçin: Evinizde dubleks bir yapıdaysa, sıcak hava yukarı doğru yükselir. Bu nedenle, daha serin bir uyku için alt kattaki bir odada uyuyabilirsiniz.

Yatmadan önce soğuk su için: Gece terlemeyi önlemek için yeterli miktarda su içmek önemlidir. Vücut sıcaklığınızı düşürmek için yatmadan önce soğuk su içebilirsiniz.

Bu yöntemlerle, sıcak yaz gecelerinde klima olmadan daha serin bir uyku çekebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir