Anasayfa » John Wick Filminde Yer Alan Donnie Yen Kimdir?

John Wick Filminde Yer Alan Donnie Yen Kimdir?

John Wick filminde yer alan usta oyuncu kendisi en son Ipman 4 filminde görmüştük. Dövüş filmleri ile tanınan oyuncu şimdide efsana film serisi John Wick 4 filminde yer alıyor. Donnie Yen kimdir?

Donnie Yen bir Hong Konglu aktör, dövüş sanatları ustası, yönetmen ve senaristtir. 27 Temmuz 1963’te Çin’in Guangzhou kentinde doğdu. Donnie Yen, Wing Chun, Wushu, karate, boks ve Brazilian jiu-jitsu dahil olmak üzere birçok dövüş sanatında eğitim almıştır. O, Hong Kong filmlerinde ve Hollywood yapımlarında birçok rolde yer almıştır.

Donnie Yen’in en ünlü filmleri arasında “Ip Man” serisi, “Flash Point”, “SPL: Kill Zone”, “Dragon Tiger Gate”, “Yip Man 2” ve “Rogue One: A Star Wars Story” bulunmaktadır.

Donnie Yen, aktörlük kariyerinin yanı sıra, birçok filmin dövüş sahnelerinin koordinasyonunu ve yönetmenliğini de yapmıştır. Ayrıca, “Special ID” ve “Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen” gibi filmlerde yönetmenlik yapmıştır.

Donnie Yen’in kariyeri boyunca birçok ödül kazandığı ve aday gösterildiği görülmektedir. Bunlar arasında Hong Kong Film Ödülleri, Asya Film Ödülleri, Taipeh Altın Atlı Ödülleri ve Pekin Film Festivali ödülleri yer almaktadır. Donnie Yen, dövüş sanatlarına olan tutkusu nedeniyle birçok insan tarafından örnek alınmaktadır. Kendisi aynı zamanda, dövüş sanatları okulları ve çeşitli egzersiz programları gibi birçok girişimde de bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir