Anasayfa » İran’da ahlak polisi yeniden devriye atmaya başladı

İran’da ahlak polisi yeniden devriye atmaya başladı

İran’ın ahlak polisi, genç bir kadının gözaltında ölmesinden 10 ay sonra ülke çapında protestoları tetikledikten sonra, devlet medyasının pazar günü bildirdiğine göre, kadınların katı İslami kıyafet kurallarına uymasını sağlamak için devriyelerine devam edecek.
İran’ın icra kurumu Faraja sözcüsü Saeid Montazeralmahdi, polisin Pazar gününden itibaren ülke genelinde araç ve yaya devriyelerini yeniden başlatacağını söyledi.

Memurlar önce uymayan kadınları uyaracak, “normları çiğnemekte ısrar edenler” yasal işlemle karşılaşabileceklerini söyledi.
Ahlak polisi, geçen yıl Eylül ayında, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin yanlış başörtüsü taktığı için polis tarafından tutuklandıktan ve bir “yeniden eğitim” merkezine götürüldükten üç gün sonra öldüğünde uluslararası ilgi odağı haline geldi.

Ölümü, ülkeyi sarsan ülke çapında protestoları ateşledi ve on yıldan uzun süredir İran’ın iktidardaki ruhban rejimine karşı en büyük iç tehditlerden birini oluşturdu.
Yetkililer, tanıkların ahlak polisinin Tahran sokaklarından neredeyse kaybolduğunu söylediği aylarca süren hareketi bastırmak için şiddetle karşılık verdi.
Artışın Tahran’ın rejim karşıtı protestoculara korku aşılama çabasını yansıttığını söyleyen insan hakları gruplarına göre, İran geçen yıl en az 582 kişiyi idam etti; bu, 2021’e göre %75’lik bir artış .
İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen yıl CNN’e verdiği demeçte, ahlak polisinin güce, silahlara ve gözaltı merkezlerine erişimi ve “yeniden eğitim merkezleri” üzerinde kontrolü olduğunu söyledi. Grup, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tarafından onaylanmıştır.
Merkezler, kadınların ve bazen erkeklerin – devletin tevazu kurallarına uymadıkları için gözaltına alındığı gözaltı merkezleri gibi çalışıyor.
Tesislerin içinde tutuklulara İslam ve başörtüsü takmanın önemi hakkında dersler veriliyor ve serbest bırakılmadan önce devletin kılık kıyafet yönetmeliğine uyacaklarına dair taahhütname imzalamaya zorlanıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir