Anasayfa » İkinci el araba satışları ile ilgili karar bugün başladı

İkinci el araba satışları ile ilgili karar bugün başladı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk, fahiş fiyat uygulamaları ve spekülatif fiyat artışlarıyla mücadele kapsamında önlemler almaya devam ediyor. Son zamanlarda bir dizi adım atan Bakanlık, denetimleri de yoğunlaştırmış durumda.

6 Temmuz’da İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, ikinci el araçların üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde fiyatla ilan yoluyla pazarlanması 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlandı. Bu uygulama bugün itibarıyla yürürlüğe girdi ve tüm gerçek ve tüzel kişilerin bireysel ve ticari ilanlarını kapsayacak.

300 BİN TL’YE KADAR İDARİ PARA CEZASI

Düzenlemeye göre, bu kısıtlama kapsamında düzenlemeye aykırı ilan veren tüm gerçek ve tüzel kişiler, “ilan platformları” tarafından uyarılacak. Uyarıya rağmen düzenlemeye aykırı ilan verenlerle ilgili bilgiler Bakanlığa iletilerek işlem yapılacak. Bu çerçevede, her bir düzenlemeye aykırı ilan ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti olarak kabul edilecek ve ilan verenler başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Bu nedenle, yeni yayınlanacak ve mevcut olan taşıt ilanlarında fiyatın tavsiye edilen güncel satış fiyatını aşmaması önem taşıyor.
Öte yandan, Bakanlık, 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasının süresini 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzattı ve bu düzenlemeye aykırı taşıt satışlarına da kısıtlama getirdi. Bu çerçevede, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle satış yapanlar ve 2023 yılı içinde yetki belgesiz en az 3 adet ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin düzenlemeye aykırı satışları noterlikler tarafından engellenmeye başlandı. Bakanlık, 2023 yılı içinde yetki belgesi olmadan 3’ten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan bireysel ve kurumsal satıcıları tespit ederek savunma talep edecek ve para cezası uygulayabilecek.

STOKÇULARA CEZA ÜSTÜNE CEZA

Bakanlık, denetimlerini ülke genelinde yaygın ve yoğun bir şekilde sürdürecek. Stokçuluk faaliyetlerine de sert cezalar verilmeye devam ediyor. Pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırı işlem yapan işletmelere toplamda 35 milyon 110 bin 527 lira idari para cezası uygulanırken, stokçuluk uygulamaları kapsamında 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili bayiye 8 milyon 292 bin 360 lira, mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre taşıtlara erişimini zorlaştıran 4 yetkili bayiye 17 milyon 834 bin 400 lira idari para cezası kesildi.
Haziran ayı içinde müşterilerden taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep eden veya müşterileri aksesuar almaya zorlayan 10 yetkili bayiye 49 milyon 44 bin 600 lira idari para cezası verildi ve 4 yetkili bayinin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edildi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından bugüne kadar stokçuluk faaliyetlerine karşı yapılan denetimler sonucunda 75 milyon 171 bin 360 lira idari para cezası uygulandı.

BAKAN ÖMER BOLAT’TAN UYARI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, göreve gelir gelmez otomotiv sektörü temsilcileriyle görüşerek yeni önlemler alınmasını sağlamıştı. Bakan Bolat, ilan sitelerinin 15 Temmuz’dan itibaren sıfır araç fiyatından daha yüksek ikinci el fiyatı koymamaları konusunda uyarıda bulundu ve piyasada istikrarı sağlayacaklarını belirtti. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, düzenlemeler ve denetimler sonrasında piyasaların rahatlamaya başladığına işaret etti ve manipülasyonun azaldığını söyledi. Erkoç, sıfır araçların bulunabilirliğinin artmasıyla ikinci el fiyatlarının da düşeceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir