Anasayfa » Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı düzenlenmesi

Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı düzenlenmesi

TBMM’de gerçekleştirilecek düzenlemelerle ev hanımlarına emeklilik fırsatı sunulacağına dair bir haber yayınlandı. Bu düzenlemeler, ev hanımlarının sosyal güvenceye kavuşmasını ve erken emeklilik imkanı elde etmelerini amaçlıyor. TBMM’nin açılmasıyla birlikte gündeme gelecek olan yasalar, ev kadınlarının haklarını düzenleyen önemli adımları içeriyor.

İlk adımda, sosyal güvencesi olmayan ev hanımları isteğe bağlı sigorta sistemiyle sosyal güvenceye kavuşturulacak. Devlet, bu isteğe bağlı sigorta sistemi için primlerin üçte birini karşılayacak. Bu sayede ev hanımları, sosyal güvenceye sahip olacaklar.

İkinci adımda ise erken emeklilik adımları devreye alınacak. Ev hanımlarının emeklilik yaşı, sahip oldukları çocuk sayısına göre esnetilecek. Bu sayede çocukları olan ev hanımları daha erken emekli olabilecekler.

Üçüncü adımda, çalışan ve ev hanımı anneler için yıpranma düzenlemesi yapılacak. Sosyal güvencesi olmayan anneler öncelikli olarak değerlendirilecek, ancak daha önce çalışmış olan anneler de bu uygulamadan faydalanabilecek.

Son adımda ise doğum borçlanmasıyla ilgili düzenlemeler yapılacak. Ev hanımları, sigortalılık sürecinden önce dünyaya gelen çocukları için doğum borçlanması yaparak prim kazanabilecekler.

Bu düzenlemelerin hayata geçmesiyle ev hanımları, sosyal güvenceye kavuşacak ve emeklilik hakkına sahip olacaklar. Ayrıca erken emeklilik imkanı sayesinde, ev hanımları daha erken bir yaşta emekli olabilecekler. Bu haber, milyonlarca annenin heyecanla beklediği bir gelişme olarak karşılandı.

Ayrıca, “Aile Koruma Kalkanı Paketi” adı verilen daha kapsamlı bir ikinci torba yasayla birlikte ev hanımlarına daha fazla destek sağlanacak. Bu paketle birlikte, ev hanımlarının sosyal hakları daha da güçlendirilecek ve ekonomik açıdan daha güvenceli bir gelecek sunulacak.

Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi için gözler TBMM’ye çevrildi. İlk olarak emekli ve memur maaşlarına ilişkin düzenlemeleri içeren birinci torba yasa ele alınacak. Ardından ev hanımlarının emeklilik hakkını içeren ikinci torba yasa gündeme gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir