Anasayfa » Biden’ın Türkiye Notu İfşa Oldu

Biden’ın Türkiye Notu İfşa Oldu

NATO Liderler Zirvesi’nde Türkiye Önemli Bir Gündem Maddesi Haline Geldi

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi, önemli kararlara ev sahipliği yaptı. ABD Başkanı Joe Biden, zirveye katılmadan önce İngiltere’nin başkenti Londra’da Başbakan Rishi Sunak ile bir araya geldi ve kameralar önünde sohbet etti.

Görüşme sırasında dikkat çeken detay ise ABD Başkanı Joe Biden’ın elinde tuttuğu not kağıdı oldu. Bu not kağıdının ifşa olmasıyla birlikte, Türkiye’nin zirvenin ana gündem maddelerinden biri olduğu ortaya çıktı.

Basın mensupları tarafından çekilen fotoğraflara göre, Biden’ın Türkiye’yi gündeminde önemli bir yer verdiği görüldü. Sunak ile gerçekleştirdiği görüşmede NATO başlığı altında Ukrayna’nın ardından Türkiye’nin ikinci sırada yer aldığı belirlendi.

Türkiye’ye ilişkin alt başlıklar arasında ise İsveç ve F-16 konularının yer aldığı notlar göze çarptı.

Biden, Sunak görüşmesinin ardından saatler sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüşmenin sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in önündeki engeli kaldırdı. Bu karar, ABD Başkanı Biden ve diğer NATO üyeleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Biden, “Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı geliştirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir