Anasayfa » Asgari Ücret Ara Zammıyla Birlikte Vergi Müjdesi Geldi

Asgari Ücret Ara Zammıyla Birlikte Vergi Müjdesi Geldi

Son olarak asgari ücrete yapılan ara zammın açıklanmasının ardından vergi müjdesi de gündeme geldi. Gelir vergisi istisnalarında yapılacak düzenlemelerle birlikte, asgari ücretli çalışanlar daha az vergi ödeyecekler. İşte detaylar…

Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere, asgari ücretli bir çalışan için gelir vergisi istisnası belirlendi. Temmuz ayında 1710 lira olan gelir vergisi istisna tutarı, ağustos ayında 1903 liraya yükselecek. Eylül ve yılın geri kalan her bir ay için ise 2280 lira olarak belirlendi. Böylelikle, gelir vergisi istisnası yıl sonunda toplamda 12 bin 734 liraya ulaşacak.

Asgari ücretin altında kalan kazançlar vergi dışı olduğu için milyonlarca çalışan, yılın geri kalanında daha az vergi ödeyecekler. İşçi ve memur ücretlerinden kesilen gelir vergisi ve damga vergisi, asgari ücret zammıyla birlikte düşecek.

Yeni asgari ücretle birlikte günlük kazanç alt sınırı 447,15 lira, aylık kazanç alt sınırı 13 bin 414,50 lira, günlük kazanç üst sınırı 3.353,63 lira, aylık kazanç üst sınırı ise 100 bin 608 lira olarak uygulanacak.

2022 yılı başından itibaren işçi ve memur gibi tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan kazançları, gelir ve damga vergisinden istisna tutuluyor. Bu istisna tutarı, çalışanın tabi olduğu vergi dilimine göre ilgili aydaki kazancının gelir vergisi hesaplamasında kullanılıyor. Hesaplanan vergiden, asgari ücret için ödenmesi gereken gelir vergisi ve damga vergisi düşülüyor ve kalan tutar tahsil ediliyor.

Ağustos ayından itibaren çalışanların gelir vergisi istisna tutarı artacak. Brüt asgari ücretten sigorta primi kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutara yüzde 15 gelir vergisi uygulanarak gelir vergisi tutarı belirleniyor.

Örneğin, asgari ücretli bir çalışanın Temmuz ayındaki gelir vergisi istisna tutarı 1710,35 lira iken, Ağustos ayında 1902,62 liraya yükselecek. Sonraki aylarda ise 2280,47 lira olarak uygulanacak.

Bu düzenlemelerle birlikte asgari ücretli çalışanlar, daha az vergi ödeyerek maaşlarından daha fazla gelir elde edebilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir