Anasayfa » Arı Sokmasında İğne Kalırsa Ne Olur?

Arı Sokmasında İğne Kalırsa Ne Olur?

Arı sokmaları, genellikle diğer böcek ısırıklarına göre daha az acı verici olan türlerden biridir. Ancak, arı zehrine alerjisi olan kişilerde ölümcül olabilen ciddi reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bir arı sokmasıyla karşı karşıya kalan bir kişi, geçmişte arı sokmalarına karşı alerjik reaksiyon geçirmişse, anafilaksi ve yaşamı tehdit eden belirtiler gösterme riski daha yüksektir.

Arı sokması durumunda, arının iğnesi hemen (30 saniye içinde) derinin altından çıkarılmalıdır. İğnenin deri altında ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla zehir salınabilir ve bu durum hastaya daha fazla acı ve ağrı verebilir. Arı iğnesini bir cımbız yardımıyla, mümkün olduğunca fazla hareket ettirmeden hızlıca çıkarmak önemlidir.

Ayrıca, arı sokması sonrasında ortaya çıkabilecek ciddi reaksiyonları önlemek için bazı önlemler alınmalıdır. Özellikle alerjik reaksiyon belirtileri gösteren kişiler, önceden belirlenmiş bir tedavi planına sahip olmalıdır. Epinefrin (adrenalin) oto-enjektörü taşımak ve kullanma becerisine sahip olmak, acil durumda hızlı müdahale için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir