Anasayfa » 2024 Nissan Z NISMO: Yüksek Performans ve Pist Odaklı Yeni Bir Sürüş Deneyimi

2024 Nissan Z NISMO: Yüksek Performans ve Pist Odaklı Yeni Bir Sürüş Deneyimi

Nissan, uzun süreli bekleyişin ardından merakla beklenen 2024 Z NISMO modelini tanıttı. Japon otomobil devi, Z serisinin en üst düzey performans ve pist odaklı üyesini Pazartesi günü resmi olarak sahneye çıkardı. Yeni model, sürüş deneyimini maksimum düzeye çıkaran performans iyileştirmelerine odaklanarak tasarlanmıştır.

2024 Z NISMO, çift turbo beslemeli 3.0 litrelik V6 motoru ile güçlendirilmiştir. Bu motor, yeniden tasarlanmış bir atık kapağı, daha iyi soğutma ve performans artırıcı bir ateşleme zamanlaması ile standart Z modeline kıyasla 20 beygir daha fazla güç üretebilmektedir. Toplamda 420 beygir gücü ve 520 Nm tork üreten bu motor, 2000 ile 5200 rpm arasında maksimum torka sahiptir. Ayrıca, motorun daha uzun süreli pist kullanımını sağlamak için daha büyük bir yağ soğutucusu ile donatıldığı belirtilmektedir.

Z NISMO, dokuz ileri vitesli otomatik şanzıman ile donatılmıştır. Nissan, bu otomatik şanzımanı NISMO için özel olarak tasarlamıştır ve debriyaj paketleri ve motor yönetim yazılımı ile donatarak vites düşüşlerini hızlandırmış ve agresif bir kalkış kontrolü sağlamıştır. Ayrıca, Sport+ sürüş modu sayesinde vites değiştirme kulakçıklarına bile ihtiyaç duymadan hızlı vites düşüşleri mümkün hale gelmiştir.

Z NISMO’nun dış tasarımında, “G-Nose” adı verilen ve eski Fairlady 240ZG modeline gönderme yapan uzatılmış ön panjur dikkat çekmektedir. Aynı zamanda motor için ekstra soğutma sağlayan yeniden tasarlanmış bir ızgara ve kırmızı bir vurgu ile uzanan bir spoyler ön plana çıkmaktadır. NISMO rozetleri ve siyah boyalı çatı ise aracın sportif karakterini desteklemektedir.

Yeni Z NISMO’da performansa yönelik güncellemeler jantlar ve frenlerde de yapılmıştır. 19 inç parlak siyah jantlar, daha geniş lastiklerle kullanılmakta ve ön frenlerde 4 pistonlu 15.0 inçlik fren diskleri, arka frenlerde ise 13.8 inçlik fren diskleri kullanılarak güvenli bir frenleme sistemi sunulmaktadır.

2024 Z NISMO, şasi ve süspansiyon açısından da önemli geliştirmelere sahiptir. Ekstra takviyelerle yüzde 2.5 daha fazla tork yönlendirmesi sağlanan araç, daha sert yatak ve montaj noktaları ile daha büyük damperlerle donatılmıştır. Aynı zamanda, çelik bir şaft tercih edilerek, pist performansı ve dayanıklılık dengesi en üst seviyeye çıkarılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir