Anasayfa » 2023-YKS Tercih Süreci: Kontenjanlar, Başarı Sırası, İlk Kez Açılan Bölümler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

2023-YKS Tercih Süreci: Kontenjanlar, Başarı Sırası, İlk Kez Açılan Bölümler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

2023-YKS sonuçları açıklandı ve adaylar için tercih dönemi başladı. Adaylar, üniversitelerdeki toplam 1 milyon 111 bin kontenjan arasından tercihlerini yapacaklar. Ancak tercih süreci öncesinde adayların kafasında birçok soru işareti bulunuyor. İşte YKS tercih sürecine ilişkin merak edilen 10 soru ve cevapları:

Bu sene üniversitelerdeki kontenjanlar belli mi?

Evet, 2023-YKS yerleştirme süreci için üniversitelerde toplam 1 milyon 111 bin kontenjan belirlendi. Bunun 853 bini lisans ve ön lisans programlarından oluşuyor. Açıköğretim ve uzaktan öğretim kontenjanları da dahil edildiğinde toplam kontenjan sayısı 1 milyon 61 bine ulaşıyor.

Depremzede adaylara yönelik kontenjanlar nasıl belirlendi?

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle, 11 ilde ikamet eden adaylar için 2023-YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlarda ilave yüzde 25 kontenjan ayrıldı. Ayrıca, depremzede öğrencilere 21 bin 42 kontenjan ve vakıf üniversitelerinde burslu kontenjanlar sağlandı.

Adayların YKS tercihlerinde göz önünde bulundurması gereken hususlar neler olmalı?

Adaylar tercih yaparken ilgi, yetenek, değerler ve iş gücü piyasasını dikkate almalı. Tercih listesini oluştururken hayallerindeki üniversite ve bölümleri öncelikli olarak yazmalı ve sıralamalarına göre tercih yapmalı.

YKS tercihleri sıralamaya göre mi puana göre mi yapılmalı? Kaç tercihte bulunulacak?

Adaylar tercih yaparken sıralamalarına göre tercihlerini oluşturmalı. YKS tercihlerinde en fazla 24 tercihte bulunulabilir.

Bu yıl başarı sıralaması uygulaması devam edecek mi?

Evet, bu yıl da Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programları için belirlenen başarı sırası koşulu devam edecek.

Bu yıl ilk kez açılacak bölümler var mı?

Evet, bu yıl Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları bünyesinde siber güvenlik analistliği ve operatörlüğü programları açıldı. Ayrıca, bazı üniversitelerde bağcılık ve bağ ürünleri teknolojisi, kenevir dokuma tezgahtarlığı, bıçakçılık ve el aletleri üretim teknolojisi gibi programlar açılacak.

Temel bilimleri seçip iktisadi idari bilimlerde çift ana dal yapma imkanı var mı?

Evet, İstanbul, Ankara, Dokuz Eylül, Karadeniz Teknik ve Çukurova üniversitelerinde fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerine kayıt yaptıracak öğrencilere bilgisayar bilimleri, iktisat, ekonomi, işletme, istatistik ve ekonometri programlarında çift ana dal ve yan dal eğitimi imkanı getirildi.

YKS tercihleri için danışmanlık nasıl alınır?

MEB tarafından 81 ilde rehber öğretmenler tarafından tercih danışmanlığı verilecek. Ayrıca, tercih yapacak öğrenciler için üniversiteler tercih fuarları düzenleyecek.

Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Ek yerleştirme nasıl yapılacak?

Boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek ve ek yerleştirme merkezi olarak yapılacak. Ancak merkezi yerleştirmede bir programa yerleştirilen adaylar ek yerleştirmeye başvuramayacaklar.

Adaylar tercih süreci öncesinde bu bilgileri dikkatle incelemeli ve tercihlerini yaparken dikkatli olmalıdır. YKS sonuçlarına göre üniversite kayıtları ve tercih süreçleri için belirlenen tarihleri takip etmeleri de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir